کسب درآمد ماهانه 15 میلیون تومان از گاوداری- اخبار اقتصادی تسنیم

از شیر گاو برای درست کردن انواع لبنیات و فرآورده های لبنی چون دوغ، ماست، کره، پنیر، کشک و حتی شیر خشک استفاده می شود و همین باعث شده است که صنعت پرورش گاوهای شیری به سرعت در تمام کشورهای جهان رونق یابد. اگرچه در ایران پرورش و نگهداری گاو گوشتی به معنا و مفهومی که در کشورهای خارجی مرسوم و متداول است رایج نیست ولی از آنجا که ممکن است در آینده عده ای به این کار علاقمند گردند و بخواهند در این زمینه فعالیت نمایند لازم است که در این باره مطالبی بیان گردد تا شاید راهنمایی برای اینگونه اشخاص باشد.

قبل از شروع به کار و ایجاد گله گاوهای گوشتی باید در انتخاب اینگونه گاوها بصیر بود و کلیه خصوصیاتی را که قبلاً درباره گاوهای پرواری ذکر گردید به خاطر داشت زیرا اساس کار و موفقیت بعدی مربوط به همین مسئله می باشد. اما گاهی توجه به نکات کوچک اما مهم و کاربردی که گاهی به آن توجه نمیشود، میتواند راه حل بسیاری از مشکلات به وجود آمده در گله باشد و در نتیجه راندمان و رکورد گله را تا حد زیادی بهبود بخشد. همچنین شناسایی دقیق رفتارها و خصوصیات گاو در هنگام فحل شدن به گاوداران کمک زیادی می کند تا بتوانند نرخ زاد و ولد را در گله خود افزایش دهند .

آب آشامیدنی: آب آشامیدنی سالم باید همیشه در دامداری وجود داشته باشد و گوساله بهراحتی از آن استفاده کند. این محصول, اگر در اواخر تابستان و اوایل پایییز درو شود, بدون پژمرده شدن در مزرعه, حاوی هیدروکربورهای محلول در آب کافی بوده و قادر است سیلویی تولید کند که اسید لاکتیک بیشتری در آن ایجاد شده باشد, که در این صورت مصرف ماده خشک سیلو توسط دام نیز بالا خواهد بود. توصیه می شود در گاوداری ها و مجتمع های دامپروری دام سبک مسائلی مانند میزان تولید شیر و خصوصیات آن ، نوع نژاد و تیپ دام ، چرخه بازده ای دام و همچنین شرایط تولید مثل هر کدام از حیوانات به صورت شناسنامه دار ثبت و رکورد گیری گردد انجام شود.

انچه که در این فصل عنوان می گردد مبتنی بر اصول جدید دامپروری در دنیای امروز بوده ممکن است با شرایط اطن مرز و بوم صد در صد وفق ندهد. بنابراین استفاده موثر و کارآمد انرژی در واحدهای دامپروری باید مورد توجه قرار گیرد. این گاوها در درجه نخست باید پیش رس باشند بدین معنی که در کوتاهترین مدت به حداکثر رشد و نمو خود رسیده زود فربه و چاق شده و نهایت استفاده را از اغذیه بنمایند.

دیدگاهتان را بنویسید