کارآزمایی بالینی واکسن برکت پلاس اختصاصی سویه امیکرون آغاز شد – ایرنا

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها، مدت زمان قرنطینه توصیه شده برای افراد مبتلا به سویه امیکرون (omicron) را از ۱۰ روز به پنج روز برای افراد بدون علائم کاهش داد؛ اما این دستورالعمل جدید مورد انتقاد شدید برخی از کارشناسان بهداشتی قرار گرفته است. وی درخصوص افرادی که واکسن تزریق نکردهاند و با شخص مبتلا به کرونا در ارتباط بودهاند، میگوید: این افراد حتی اگر هیچ علامتی هم نداشته باشند باید تا پنج روز در قرنطینه بمانند و پس از دادن تست، در صورت منفی شدن آن باز هم در اجتماعات حتماً از ماسک مناسب استفاده کنند.

جلال رحمانی با اشاره به افزایش 12 درصدی نرخ روزانه بستریهای کرونایی اضافه کرد: در شبانهروز گذشته 69 بیمار کرونایی به دلیل علائم حاد تنفسی در بیمارستانهای استان قزوین بستری شدند که این آمار در قیاس با روز گذشته 7 نفر بیشتر شده است. رحمانی ادامه داد: در نهایت آمار کل بستریهای فعلی کرونایی استان قزوین با 4.7 درصد کاهش به 304 نفر رسید که در مقایسه با روز گذشته 15 نفر کاهش داشته است.

وی گفت: در شبانه روز گذشته 3 نفر دیگر در استان براثر این بیماری جان خود را از دست دادند و مجموع موارد فوت به یک هزار و 363 نفر افزایش یافت. فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان صبح امروز در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا در هرمزگان اظهار داشت: در حال حاضر برخی از آمارهای متاسفانه طی 24 ساعت گذشته نیز 3 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادهاند. مطابق آخرین رنگبندی اعلام شده وضعیت کرونا، در حال حاضر شهرستانهای کرمان، زرند، کوهبنان، راور، رفسنجان، بردسیر، رابر، شهربابک، سیرجان، بافت، ارزوئیه، بم، نرماشیر، قلعهگنج و منوجان در وضعیت قرمز قرار دارند.

مهرداد حقازلی، دبیر بورد داخلی کمیته علمی کرونا اظهار میکند: بیشترین مرگومیر در افرادی است که واکسن تزریق نکردهاند یا واکسیناسیون آنها کامل نشده است. یزدانپناه اظهار کرد: از آحاد مردم خواست هر چه سریعتر نسبت به واکسیناسیون کرونا خود اقدام کنند تا در مهار موج ششم تسریع شود. سازمان جهانی بهداشت، واریانت جدید از ویروس کرونا را پس از بررسی اطلاعات اولیه از آفریقای جنوبی در لیست واریانتهای نگرانکننده (Variant of concern) خود قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید