پرورش گاو – بازار گوسفند

ه: با کشتکاران علوفه، قرارداد خرید علوفه تنظیم کرده باشد. با وجود اینکه علوفه یکی از خوراک های مهم گاو است اما شما با دادن کنسانتره می توانید نیازهای بدن گاو چون انرژی،پروتئین، مواد معدنی و ویتامین را تامین کنید. مجوزی است که سازمان دامپزشکی کشور به منظور رعایت مسائل بهداشتی و قرنطینه ای در بهره برداری از کارخانجات و کارگاههای موضوع این نظام که مجوز تأسیس آن را از وزارت صنایع یا دیگر دستگاهها صادر می نمایند،صادر می گردد. برخی از گاوداری ها تنها به موجب پرورش گاوهای نر درجه یک است که بتوانند با اسپرم گیری از گاو و فروش اسپرم گاو سودکلانی به دست آورند در صورتی که برخی از گاوداری ها تنها به موجب پرورش گاوهای شیری برای تولید شیر و همچینن افزایش درصد تولید مثل دام و بدنیا آمدن گوساله های سالم تاسیس می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در حال حاضر، حدود یک میلیون و 600 هزار واحد دامداری زیر نظر اتحادیه ی دامداران ایران مشغول به فعالیت هستند که وظیفه تأمین گوشت و شیر کشور را به عهده دارند. يک فن مفيد برای تداوم افزايش وزن دام در چراگاه, مخصوصاً در اوايل فصل چرا, اين است که نواحی اصلی اختصاص يافته برای چرای دامها با استفاده از منطقه حائل(buffer zone) متغيير نگه داشته شود. یعنی در طی سالهای گذشته بشر با استفاده از روشهای نوین علمی اقدام به تجهیز و به تبع آن افزایش میزان بهرهبرداری از این منابع نمودهاست، که البته در پارهای موارد به کارگیری برخی از این روشها به دلیل ناهمگونی با سیستم طبیعی و عدم تحقیقات کافی روی اثرات دراز مدت آنها پیش از استفاده وسیع، منجر به وارد آمدن خسارات غیر قابل جبرانی به اکوسیستمهای مناطق مورد اجرا گردیدهاست.

برای تاسیس گاوداری شیری علاوه بر داشتن پول کافی باید اطلاعات کافی در زمینه پرورش گاوهای شیری داشته باشید در غیر اینصورت با شکست مواجه خواهید شد. پرورش گاوهای شیری نه تنها باعث می شود که سود زیادی به دست آورید بلکه به صورت غیر مستقیم و مستقیم مشاغل زیادی را ایجاد می کند و باعث کاهش نرخ بیکاری و همچنین تامین نیازهای غذایی جوامع بشری خواهد شد. با وجود اینکه برخی از گاوداری ها فکر می کنند که با خرید جیره بی کیفیت می توانند هزینه های خوراک را کاهش دهند اما باعث بروز انواع بیماری های تغذیه ای چون تب شیر،کتوز خواهد شد و همین باعث می شود که کلی هزینه برای دارو و درمان بیماری ها پرداخت کنید.

البته باید بخاطر داشت که فقدان نمک ، پتاسیم و پروتئین خام در جیره غذایی نیز می تواند این رفتارها را ایجاد کند . تبصره۲: در خصوص بعضی از انواع کارخانجات و واحدهای پرورش بعضی از حیوانات که در جدول فواصل نامی از آنها برده نشده است، براساس توضیحاتی که در فصول اختصاصی پرورش هر کدام از آنها ذکر شده اقدام می شود. قطعا پرورش گاوهای شیری و گوشتی با هم متفاوت است از این رو نه تنها در نحوه نگهداری، خوراک دهی و جیره غذایی دام ها تفاوت هایی وجوددارد حتی ساختمان گاوداری برای نوع گاوهای شیری و گوشتی هم متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید