پرورش گاو – بازار گوسفند

با وجود اینکه قیمت گاو شیری هلشتاین از دیگر نژادهای گاو جهان و ایران بیشتر است اما به این نکته توجه کنید که میزان تولید شیر آن نسبت به نژادهای دیگر حداقل سه برابر است. • برای محاسبه و برآورد مالی مورد نیاز برای فروش شیر، باید میانگین یا حتی حد پایین قیمت شیر در چند سال گذشته را در نظر گرفت.

از شیر گاو برای درست کردن انواع لبنیات و فرآورده های لبنی چون دوغ، ماست، کره، پنیر، کشک و حتی شیر خشک استفاده می شود و همین باعث شده است که صنعت پرورش گاوهای شیری به سرعت در تمام کشورهای جهان رونق یابد. قطعا پرورش گاوهای شیری و گوشتی با هم متفاوت است از این رو نه تنها در نحوه نگهداری، خوراک دهی و جیره غذایی دام ها تفاوت هایی وجوددارد حتی ساختمان گاوداری برای نوع گاوهای شیری و گوشتی هم متفاوت است.

انتخاب گاوهای پربازده و نگه داشتن آن ها، و ذبح یا فروش گاوهای کم بازده، علاوه بر افزایش تولید شیر، کیفیت ژنتیکی دام را بالا می برد. با وجود اینکه برخی از گاوداری ها فکر می کنند که با خرید جیره بی کیفیت می توانند هزینه های خوراک را کاهش دهند اما باعث بروز انواع بیماری های تغذیه ای چون تب شیر،کتوز خواهد شد و همین باعث می شود که کلی هزینه برای دارو و درمان بیماری ها پرداخت کنید. ۶- دامدارن نباید با دریافت یک پروانه، نسبت به پرورش انواع دام، اقدام کنند. فراموش نکنید که طول عمر گاو تا 25 سال است و شما می توانید از گاوهای شیری تا زمانی که شیر تولید می کنند و گوساله زایی دارند در گله نگهداری کنید در غیر اینصورت باید اقدام به حذف گاو از گله کنید چون هزینه نگهداری گاو نسبت به درآمدی که برای شما دارد خیلی بیشتر است و عملا به معنای ضرر اقتصادی است.

یعنی در طی سالهای گذشته بشر با استفاده از روشهای نوین علمی اقدام به تجهیز و به تبع آن افزایش میزان بهرهبرداری از این منابع نمودهاست، که البته در پارهای موارد به کارگیری برخی از این روشها به دلیل ناهمگونی با سیستم طبیعی و عدم تحقیقات کافی روی اثرات دراز مدت آنها پیش از استفاده وسیع، منجر به وارد آمدن خسارات غیر قابل جبرانی به اکوسیستمهای مناطق مورد اجرا گردیدهاست. همانطور که می دانید گاوها در دسته حیوانات نخشوار کننده بسیار مفیدی برای انسان ها هستند که به وسیله آنها می توان برخی از نیازهای اساسی بشر از جمله نیاز به گوشت و شیر را تامین کرد.

دیدگاهتان را بنویسید