سویه امیکرون کرونا چقدر خطرناک است؟

در یک مطالعه محققان داده های نزدیک به 53000 بیمار آمریکایی مبتلا به امیکرون و 17000 بیمار مبتلا به دلتا را تجزیه و تحلیل کردند. وی افزود: همچنین با توجه به نگرانی از سویه اُمیکرون در جلسه امروز کمیته علمی مقرر شد به جهت اینکه زمان را از دست ندهیم، با برنامهریزی معاونت بهداشت وزارت بهداشت و مرکز پیشگیری به صورت لایه لایه برای سنین زیر ۶۰ سال و بالای ۱۸ سال دز “بوستر یا یادآوری” تزریق شود. با این حال، در هفته دوم موج امیکرون، 1.7 درصد از موارد کووید-19 منجر به بستری شدن در بیمارستان شد. اما در بافت ریه، امیکرون حداقل 10 برابر کندتر از ویروس اصلی COVID-19 تکثیر شد.

به طور معمول، هنگامی که عفونت COVID-19 به ریه ها می رسد، سیستم ایمنی ممکن است بیش از حد واکنش نشان دهد و باعث التهاب شود که می تواند منجر به بیماری های تنفسی و آسیب طولانی مدت شود. تصویربرداری قفسه سینه در بسیاری از این بیماران، ممکن است شواهد درگیری کووید را نشان ندهد یا یافتههای غیرطبیعی مانند پلورال افیوژن، کدورت­های پچی یا تراکم موضعی و آتلکتازی دیده شود. به باور دانشمندان جهشهای متعدد و غیرعادی ویروس ناشی از این است که برای مدت طولانی بدن فردی را آلوده کرده که سیستم ایمنی بسیار ضعیفی داشته یا به بیماریهای نقص سیستم ایمنی مثل ایدز مبتلا بوده است.

به همین دلیل افرادی که در پیک اخیر و حتی یک ماه پیش هم مبتلا به کرونا شدهاند، اکنون در خطر ابتلای دوباره قرار دارند اما واکسینهها کمتر به نوع حاد بیماری مبتلا میشوند. دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چه چیزی باعث می شود امیکرون بسیار بیشتر از سایر انواع دیگر قابل انتقال باشد، اما توانایی آن در ایجاد بار ویروسی بالاتر در دهان و بینی ممکن است نقش داشته باشد. مداوار آنقدر زنده نماند تا جدال ما با ویروسی را ببینید که تا کنون میلیونها نفر را به کام مرگ کشانده و هر روز برای فرار از واکسنها و داروهای جدید رنگ عوض میکند.

اگر عفونت تا حد زیادی در دستگاه تنفسی فوقانی باقی بماند، پتانسیل کمتری برای ایجاد ویرانی در بقیه بدن دارد. بر اساس مطالعات بالینی انجام شده در آفریقای جنوبی، جوانان 20-30 ساله علائم متوسط تا شدید داشته و برخی نیازمند مراقبت های ویژه هستند که درصد بالائی از این بیماران واکسینه نشده بودند. بارها بیمارانی به من مراجعه کردند که کرونا داشتند و بعد از مراجعه به من پیام دادند که دکتر تست ما مثبت شده و مراقب خودتان باشید. اشاره کرد. همچنین استرس و اضطراب ناشی از درگیری با کرونا و ابتلا به آن نیز میتواند عوارضی بر پوست و مو داشته باشد؛ از جمله ریزش موی سکهای، تبخال، جوشهای غرورجوانی، بیماری زونا، انواع خاصی از خارشها و دردها میتواند با مسائل هیجانی ناشی از بیماری کرونا ارتباط داشته باشد؛ از اینرو چه بهتر آنکه بهفکر مشکلات هیجانی و استرسی این دوران باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید