تکنولوژی جدید پرورش گاو – مانا طب بیستون

لذا اکنون مدارک واضحی وجود دارند مبنی بر اينکه سيلوی حاصل از علوفه پژمرده شده نمی تواند نفع زيادتری مازاد بر آنچه که از طريق استفاده از سيلوی علوفه مستقيماً سيلو شده و به خوبی محافظت شده حاصل می شود, در جهت بهبود عملکرد دام يا بازده تبديل سيلو به افزايش وزن لاشه حيوان داشته باشد. با آنالیز آزمایشگاهی آنها از اجزای مواد مغذی جیره ی فرموله شده اطمینان حاصل نمایید. ۳- جهت مصرف حداکثر میزان خوراک اختصاصی که خوش خوراکی جیره مد نظر بوده و برای این منظور از اقلام خوراکی متنوع و با کیفیت خوب استفاده نمایید. ۷- مصرف ماده خشک دام، مقداری است که حیوان در طی روز میخورد، نه آن مقداری که در آخور ریخته میشود.

گوساله های نر و ماده را غالباً از 6 – 7 ماهگی از يکديگر جدا می نمايند. اساسا تلقیح مصنوعی به آبستن نمودن گاو های ماده بدون انجام عمل جفت گیری گاو نر و فقط با اسپرم گیری از جنس نر گفته می شود . مثلاً 2 راس گاو اگر در روز 50 کیلو شیر بدهد و کیلویی 2 هزار تومان هم که این شیرها را بفروشند می شود 100 هزار تومان. با شدت تمرکز(Stocking rate) 8 رأس گاو در هر هکتار علوفه گندميان, آينده روشنی برای اين روش و رسيدن به سود خالص نسبتاً بالا وجود دارد. اما اين موضوع بستگی به نظر دامدار دارد.

هر گاو با توجه به نژادش شیردهی متفاوتی دارد. همانطور که گفته شد گرمای بیش از حد تاثیرات نامطلوبی بر میزان تولیدات گاو ها به وجود می آورد . اين منطقه که يک سوم کل منطقه اصلی اختصاص يافته برای چرای دامها است, به وسيله حصار الکتريکی (electric fence) از نواحی اصلی چرا جدا می شود. ۲- اثر تغذیه در پروتئین شیر، کمتر از چربی شیر است. در مقابل بعضی گاوها گاو گوشتی هستند و این حیوان را برای استفاده پروتئین گوشت آنها پرورش میدهند.

بیست نکته مهم در مدیریت پرورش گاو شیریشاید بیش از داشتن یک گله با نژاد خالص و عالی و همچنین امکانات بالا، وجود یک مدیر قوی و آگاه بتواند یک دامداری را به یک دامداری نمونه و با تولید و رکورد بالا تبدیل کند. ۱۶- اگر نسبت کنسانتره به علوفه در جیرههای غذایی نامناسب باشد و بیش از ۶۰ درصد جیره غذایی کنسانتره بکار رود PH شکمبه کاهش یافته، دام دچار اختلالات متابولیکی شده و تولید شیر آن کم میشود و ممکن است بر تولید مثل اثر منفی بگذارد. بر همين اساس, زمين لازم برای هر ردس دام به منظور تأمين علوفه چين اول برای تهيه سيلو, در مورد زمينهايي با حاصلخيزي کمتر از متوسط, متوسط و بيش از متوسط, به ترتيب 3000 مترمربع, 2500 مترمربع و 2000 مترمربع خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید