تقابل روسیه و آمریکا در اوکراین و ﺗﺄثیر آن بر منافع ملی ایران

سرویس اطلاعات نظامی بریتانیا در به روز رسانی جدید در مورد وضعیت اوکراین، به صراحت ادعا کرده است که روسیه در این حمله به پیشرفت های مد نظر و مورد انتظار خود دست نیافته است. برعکس، روسیه نیز حریم هوایی خود را برای بسیاری از هواپیماهای اروپا، به عنوان مثال از کشورهای بالتیک، اسلوونی، بلغارستان، لهستان، جمهوری چک و بریتانیا مسدود کرده است. پیامدهای بحران اوکراین محدود به اروپای شرقی نمی­شود بلکه پیامدهای آن برای کشورهای چون ایران در خاورمیانه و قفقاز قابل لمس است؛ در چنین شرایطی بررسی ﺗﺄثیر بحران اوکراین بر منافع ملی ایران در این مناطق ضروری می­نماید.

بعد از تصمیم ناتو برای تقویت جناح شرقی اولین کشورها از جمله فرانسه و بلژیک اعلام کردند که نیروهای خود را در قالب این طرح ناتو به رومانی و اسلواکی اعزام خواهند کرد. بعد از پایان دوران دوقطبی از نفوذ سیاسی مسکو در سطح منطقه­ای و بین­المللی به میزان قابل توجهی کاسته شد. اگر اوکراین به سمت ناتو حرکت کند، امکان اتخاذ سیاستهای غربگرایانه توسط بعضی از کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز محتمل­تر خواهد شد. اوجگیری مناقشه اوکراین برای حکومت بحرانزده سوریه یک فرصت بود تا از زیر فشارهای بیرونی تا حدودی رهایی یابد.

پس از این جهت نیز بحران اوکراین برای امنیت ملی کشور کارکرد داشته است. وی تاکید کرد که در مذاکرات تلفنی با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین این را به وی تعهد داده است. دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین شب گذشته، شنبه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در گفتوگوی تلفنی با الهام علیاف، همتای آذربایجانی خود، روند اجرای عملیات ویژه روسیه برای حفاظت از غیرنظامیان منطقه دونباس را تشریح کرد. اقدامات روسیه در اوکراین انگیزه­های جدیدی به ناتو برای تقویت شدن داده است. این ﻣﺴﺄله برای جمهوری اسلامی ایران بدان جهت حائز اهمیت است که حکومت سوریه متحد استراتژیک تهران است و سقوط آن به امنیت ملی ایران و محور مقاومت ضربه می­زند.

از دیگر پیامدهای نزدیکی اوکراین به ناتو افزایش قدرت مانور ترکیه به عنوان رقیب سنتی ایران در منطقه است؛ زیرا در چنین شرایطی ترکیه فرصت­های بیشتری جهت برآوردن اهدافش در مناطق پیرامونی کسب خواهد کرد. توپخانه ارتش اوکراین وز شنبه گلوله باران فعال مناطق مختلف دونتسک را از سر گرفت که در نتیجه آن چندین خانه مسکونی تخریب شدند. وزارت دفاع روسیه همچنین از کشته و زخمی شدن نظامیان ارتش این کشور در طی جنگ با اوکراین خبر داده است.

دیدگاهتان را بنویسید