تقابل روسیه و آمریکا در اوکراین و ﺗﺄثیر آن بر منافع ملی ایران

اوجگیری مناقشه اوکراین برای حکومت بحرانزده سوریه یک فرصت بود تا از زیر فشارهای بیرونی تا حدودی رهایی یابد. این در حالی است که دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری اوکراین گفته بود،کییف با پیشنهاد رئیس جمهوری روسیه موافقت کرده و طرفین در حال رایزنی در خصوص مکان و زمان انجام مذاکرات برای صلح هستند. وی روز یکشنبه در بروکسل گفت: در حال حاضر انتظار می رود تعداد آوارگان اوکراینی به بیش از هفت میلیون نفر برسد. به گفته وزارت دفاع روسیه، نیروهای روسیه با نیروهای اوکراینی برای حفظ ایمنی راکتورهای نیروگاه هستهای چرنوبیل به صورت مشترک به توافق رسیدند. ، سفیر اوکراین در آلمان در گفتگویی با یک رسانه آلمانی تحویل تسلیحات به اوکراین که دولت آلمان اخیرا با آن موافقت کرده است را اولین گام نامیده و گفت: اوکراینی ها خیالشان آسوده شد از اینکه دولت ائتلافی جرأت کرد این تغییر تاریخی را در آخرین لحظه انجام دهد.

اگر اوکراین به سمت ناتو حرکت کند، امکان اتخاذ سیاستهای غربگرایانه توسط بعضی از کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز محتمل­تر خواهد شد. وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، سرگئی لاوروف اجازه ندارد که حسابی در خارج از کشور داشته باشد که در ارتباط با اعمال تحریمهای شخصی بتواند توسط غرب مسدود شود، بدین ترتیب این اقدام غرب کاملاً بی معناست. به هرحال به دلیل اختلافات اساسی و بنیادینی که جمهوری اسلامی ایران با غرب و مخصوصاً آمریکا دارد، تقویت هر چه بیشتر فلسفه و توان ناتو به رهبری آمریکا، به ضرر کشور خواهد بود. بحران اوکراین در مراحل اولیه خود، از آن جهت که توجهات غرب را تا اندازه زیادی متوجه اوکراین و شرق اروپا کرد باعث تحت الشعاع قرار گرفتن بحران سوریه شد؛ لذا نگاه اروپایی­ها عمدتاً به مسائل همسایه اروپایی­شان معطوف شد.

به طوری که قیمت آن از گازی که به بعضی از کشورهای اروپای غربی صادر میکرد، بیشتر شد. به علاوه، سوریه تنها کشور در خارج از منطقه شوروی است که روسها در آن پایگاه نظامی دارند (Borshchevskaya, 2013). با توجه به تحولات اخیر اوکراین، سقوط اسد در سوریه توازن را کاملاً به نفع آمریکا تغییر خواهد داد.

این ﻣﺴﺄله برای جمهوری اسلامی ایران بدان جهت حائز اهمیت است که حکومت سوریه متحد استراتژیک تهران است و سقوط آن به امنیت ملی ایران و محور مقاومت ضربه می­زند. اقدامات روسیه در اوکراین انگیزه­های جدیدی به ناتو برای تقویت شدن داده است. از سوی دیگر بحران اوکراین می­تواند باعث برجسته شدن جایگاه ایران به عنوان یک تولیدکننده انرژی شود و ایران را به عنوان آلترناتیو روسیه در ﺗﺄمین انرژی کشورهای اروپائی مطرح نماید. بحران می­تواند یکسری منافع اقتصادی خاص را نصیب ایران کند. روس­ها به نوعی از اصل حق تعیین سرنوشت سوء استفاده کردند؛ سوء استفادهای که حتی می­تواند روزی دامان خودشان را نیز در مناطقی مثل چچن بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید