به شیری که تولید میکردم، لب نمیزدم – ایمنا

به دلیل داشتن رشته های بلند، نشخوار دام ها را زیاد می کند. مصرف زیاد کنسانتره باعث کم شدن چربی شیر می شود. در مواقعى که کيفيت علوفه پائين است و يا به مقدار محدود به حيوان داده مىشود، جهت تأمين احتياجات حيوان بايد مقدارى کنسانتره در جيرهٔ غذائى حيوان منظور شود. اگر کيفيت علوفه چراگاه بالا باشد احتياجات گاوهاى شيرى را تأمين مىکند، در تحت چنين شرايطى بايد نمک و مواد معدنى به مقدار کافى در اختيار حيوان قرار داده شود. جيرهٔ غذائى که گاو شيرده مىخورد به مقدار شير توليدى و کيفيت آن بستگى دارد. گاوهائى که شير بيشترى توليد مىکنند در مقايسه با گاوهاى هموزن و همسن خود که شير کمترى توليد مىکنند به غذاى بيشترى احتياج دارند و مقدار پروتئين موردنياز گاوهاى شيرده ۱۶۰ تا ۲۶۸% بيشتر از مقدار پروتئين مورد احتياج براى گاو خشک است.

مقدار انرژى مورد نياز ۳۶ تا ۶۸% کلسيم و فسفر موردنياز ۱۰۰-۲۵۰ % بيشتر است. مقدار زمينی که برای تأمين سيلوی علوفه مورد نياز دام لازم است نيز بستگی به حاصلخيزی زمينی دارد که علوفه سيلو شونده در ان کشت می شود. مطلب مشابه : دانلود 6 فیلم کاربردی آموزش گاوداری (شیری و گوشتی) که باید ببینید! علاوه بر این، گاوهای شیری باید بیشتر در طول شب تغذیه شوند و با افزودن مستقیم باکتریها و مخمر به جیره غذایی، مصرف و قابلیت هضم آن بهبود مییابد.

جیره غذایی باید حاوی 60 تا 65درصد پروتئین محلول مصرفی (SIP) در کل جیره غذایی باشد. مقدار پروتئین محلول مصرفی (SIP) باید برابر نصف 30 تا 32درصد پروتئین قابل تجزیه (DIP) کل جیره غذایی باشد. توجه به سطح فیبر خام در جیره و تناوب غذایی میتواند از بروزاسیدوز شکمبه (که در اثر تجزیه سریع مواد دانهای حاصل میشود) جلوگیری نماید. کل جیره غذایی باید حاوی 18 تا 19درصد پروتئین خام باشد. پروتئین مازاد بر احتیاج باعث افزایش هزینه جیره غذایی شده و پروتئین شیر را بطور معنیدار افزایش نمیدهد و حتی ممکن است باعث اختلالات تولیدمثلی شود. به علاوه در گاوهای شیری باعث بیشترشدن چربی شیر می شود.

برای پیشگیری از کاهش میزان چربی شیر در تابستان، گاوهای شیری باید با علوفه تازه تغذیه گردند تا تشویق به مصرف بیشتر عذا شوند. علف باغ در تغذیه گاو شیری و پرواری استفاده می شود. یکی رعایت نکات بهداشتی و دیگری تغذیه صحیح و اصولی گاوها. عوامل موفقیت آمیز در داشتن یک گاوداری پربازده و سود آورد به رعایت نکاتی از جمله مدیریت صحیح چه در بحث تغذیه ای و چه در بحث هزنیه های نگهداری و استفاده از تکنولوژی های نوین ، رعایت بهداشت جایگاه نگهداری گاو ها و همچنین مدیریت روند تولید مثل در گله گاوها ، نیازمند است .

دیدگاهتان را بنویسید