این یک نقطه عطف تاریخی است

آینده سوریه در حال حاضر به مذاکرات و تفاهمات روسیه و غرب در سطح کلان بستگی دارد. وی روز یکشنبه در بروکسل گفت: در حال حاضر انتظار می رود تعداد آوارگان اوکراینی به بیش از هفت میلیون نفر برسد. شولتز تاکید کرد از این پس هر ساله بیش از 2 درصد تولید ناخالص داخلی خود را در زمینه دفاعی سرمایه گذاری می کنیم.

وی تاکید کرد که کشورش از تلاشهای دیپلماتیک در این زمینه حمایت خواهد کرد. بیشک ایران به عنوان کشوری مهم و ثروتمند یکی از گزینههای جایگزین مسکو می­باشد. هدف استراتژیک آمریکا به عنوان قدرت هژمون اشاعه و رواج نظم مورد نظرش در سطح جهان و یک پارچه کردن جهان در چهارچوب ارزش­ها و الگوهای سیاسی و اقتصادی غربی و در نتیجه ﺗﺄمین منافع خود به شکل ساختاری و نهادینه می­باشد. با این وجود منازعه اوکراین در همین حد و در چهارچوب ساختار پیچیده نظام بینالمل کنونی، منافع ملی ایران را تحت ﺗﺄثیر قرار داده است که در ادامه در سه سطح داخلی، منطقه­ای و بین­المللی بررسی خواهد شد.

رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه روسیه در کوتاه مدت و درازمدت بهای سنگینی را برای حمله به اوکراین خواهد پرداخت، از ادامه ارائه کمکهای نظامی و اقتصادی به کییف خبر داد. در صورتی که قدرتهای جهانی بر سر آینده قدرت با حضور بشار اسد به نتیجه برسند، نظام اسد ادامه پیدا خواهد کرد و در صورت عدم توافق، بحران همچنان ادامه خواهد داشت. تردیدی نیست که تقابل روسیه و آمریکا بر سر بحران اوکراین، ضمن تشدید تنش­های موجود میان دو کشور به بالاترین میزان از زمان فروپاشی اتحاد شوروی تاکنون رسیده است. روسیه نیز که از جایگاه تنزل یافته خود از یک ابرقدرت به قدرت بزرگ راضی نیست، بازگشت مجدد به عنوان ابرقدرت را هدف استراتژیک بلند مدت خود قرار داده است ولی از آنجایی که این هدف در کوتاه مدت قابل تحصیل نیست بنابراین به دنبال حفظ ساختار فعلی و تلاش برای عدم تنزل از جایگاه خود با استفاده از راهکار واقع بینی تهاجمی در سیاست خارجی است.

همهی تحریمهای وضع شده علیه جمهوری اسلامی ایران ناشی از بحث هستهای نیست. جمهوری اسلامی ایران از زمان شکل­گیری تاکنون، به بسیاری از قواعد نظم بینالملل اعتراض داشته و آنها را نابرابر و به نفع قدرت­های بزرگ می­داند. این ﻣﺴﺄله برای جمهوری اسلامی ایران بدان جهت حائز اهمیت است که حکومت سوریه متحد استراتژیک تهران است و سقوط آن به امنیت ملی ایران و محور مقاومت ضربه می­زند. به علاوه، سوریه تنها کشور در خارج از منطقه شوروی است که روسها در آن پایگاه نظامی دارند (Borshchevskaya, 2013). با توجه به تحولات اخیر اوکراین، سقوط اسد در سوریه توازن را کاملاً به نفع آمریکا تغییر خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید