این یک نقطه عطف تاریخی است

فرصت­های فوق از دریچه بحران اوکراین پیش­روی ایران قرار گرفته است و یا حداقل از حالت بالقوه خارج و به وضعیت عملیاتی نزدیکتر شده است. به واقع از آرزوهای این کشور حداقل از زمان پطرکبیر، دسترسی به آبهای گرم و آزاد بوده است. اما نزدیکی مواضع تهران ـ مسکو و منافع مشترک آنها منجر به همکاری بیشتر دو کشور با یکدیگر شده است. زیرا هر دو کشور تحت تحریمهای غرب هستند و احتمال همگرایی بیشتر میان منافع­ دو کشور وجود دارد. دسترسی و کنترل هرچه بیشتر روسیه به آب­های آزاد موقعیت دریایی مسکو را در دریاها تقویت خواهد نمود. چنان که در بحران سوریه ناوهای دریایی روسیه نقش قابل توجهی را در دریایی مدیترانه (بند طرطوس) و انتقال سلاح به سوریه ایفا نموده­اند.

روشن است که میزان پافشاری واشنگتن بر چنین مسائلی در قبال روسیه، از سوی مسکو به عنوان مداخله در امور داخلی تلقی میشود و ممکن است در روابط آینده کرملین و کاخ سفید تأثیرگذار باشد؛ زیرا رفتار هر دولت یا واحد سیاسی در صحنه روابط و مناسبات جهانی تحت تأثیر رفتار سایر دولتها قرار دارد و بازیگران استراتژی خود را در جهت حفظ امنیت و مصونیت از تعارض دیگران اتخاذ میکنند. بر خلاف روسیه، ایران دارای اختلافات ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک با اروپا و مخصوصاً کشورهای اروپایی شرقی نیست.

در سال 1913 هنگامی که آلمان در پی معاهدات خود با ترکیه عثمانی در پی تسلط بر تنگههای بسفر و داردانل بود، نیکلای دوم این عمل را محبوس ساختن روسیه در دریای سیاه عنوان کرد و تهدید نمود در صورت اجرای چنین معاهداتی روسیه با تمام قوا در مقابل آن خواهد ایستاد (کسینجر، 1383: 319). امروز نیز روسیه با الحاق کریمه به خاک خود در واقع نشان داد اهمیت راهبردی شبه جزیره کریمه برایش تا بدان جاست که بازتاب­های بین­المللی در قبال اتخاذ این سیاست در مقایسه با تضمین دسترسی به آب­های آزاد و گرم چندان اهمیتی ندارد. وی همچنین توقف فوری واردات همه مواد خام از روسیه بدون استثنا، نه فقط برای گاز، نفت، زغال سنگ یا فلزات را خواستار شده و آن را ضروری دانسته و گفت: به این ترتیب منابع مالی این کمپین جنون آمیز خشک میشود.

توپخانه ارتش اوکراین وز شنبه گلوله باران فعال مناطق مختلف دونتسک را از سر گرفت که در نتیجه آن چندین خانه مسکونی تخریب شدند. دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه به خبرنگاران گفت که هیئت مذاکره کننده روسی برای گفتگو با طرف اوکراینی وارد بلاروس شده است. رئیس جمهور بلاروس افزود، بعید است بعد از بحران کنونی، غرب به بازسازی اوکراین کمک کند. وانگ یی در گفتوگوی تلفنی با آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان هم گفت: شورای امنیت سازمان ملل باید به حل بحران کنونی کمک کند نه ایجاد رویاروییهای جدید.

دیدگاهتان را بنویسید