این یک نقطه عطف تاریخی است

روسیه از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، کشورهای استقلالیافته از این اتحادیه کمونیستی را با عنوان «خارج نزدیک» در سیاست خارجی خود مورد شناسایی قرار داد و درصدد حفظ نفوذ سنتی خود بر این کشورها برآمد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: این برای نخستین بار است که اتحادیه اروپا به یک کشور غیر عضو کمک نظامی ارائه میدهد.

برخلاف روسیه که با الحاق کریمه به خاک خود موفق شد یک شبهجزیره ژئواسراتژیک را به دست آورد، امریکا تنها به اعمال تحریم علیه مسکو پرداخت. ولادیمیر پوتین، رئیسجمهور روسیه، طی یک دهه گذشته تلاش کرده است هم جهان و هم هموطنان خود را متقاعد کند که روسیه یک قدرت بزرگ احیا شده است.

رابرت گیتس در مقالهای که درباره بحران اوکراین منتشر کرده، چنین مینویسد: «پس از فروپاشی شوروی در سال 1991، دیک چنی که در آن زمان وزیر دفاع امریکا بود، اعتقاد داشت که باید کاری کرد فروپاشی شوروی به فروپاشی روسیه هم منتهی شود. بنا به گزارش خبرنگاران مستقر در روسیه حداقل 829 نفر در جریان این تظاهرات دستگیر شدند.

این فراکسیون ها در قطعنامه مشترک برای نشست ویژه امروز پارلمان آلمان که اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان هم در آن شرکت خواهد کرد اعلام کردند که گزارش های جنایات جنگی توسط روسیه در ارتباط با تهاجم به اوکراین باید مورد بررسی قرار گیرد و برای مجازات بین المللی علیه آن تلاش شود. اتحادیه اروپا با توجه به پیش بینی هجوم گسترده پناهندگان از اوکراین می خواهد برای اولین بار قوانینی را که برای موارد موسوم به “هجوم انبوه” آوارگان وجود داشته و تا به حال اجرایی نشده است را به مرحله اجرا درآورد. سطح این تنشهای لفظی که به تهدید نیز آمیخته است، از زمان فروپاشی شوروی تقریباً بیسابقه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید