این یک نقطه عطف تاریخی است

اما در 21 نوامبر 2013، یانوکوویچ در لیتوانی اعلام کرد که موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا را امضا نمی­کند (Moroney, 2002: 1)؛ لذا جرقه بحران 2014 اوکراین زمانی زده شد که ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری این کشور تحت فشار روسیه از امضای توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا خودداری کرد. وی همچنین گفت که با ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره تهدیدات اوکراین گفتگو کردهام. وی تاکید کرد که این یک تلاش ملی است. مخالفان رئیس جمهور در اعتراض به این اقدام وی به خیابان­ها آمدند.

بعد از الحاق کریمه به خاک روسیه، تنش­ها در شرق اوکراین و در مناطق دونتسک، لوهانسک و خارکی­اف شروع شد که در نهایت به تسخیر ساختمان­های دولتی توسط مخالفان در مناطق دونتسک و لوهانسک انجامید. سپس با برگزاری رفراندوم در 16 مارس 2014 شبه جزیره کریمه به طور رسمی بخشی از خاک روسیه شد (Alpher, 2014: 4). وقایع شبه جزیرة کریمه، مهم­ترین عامل تقابل روسیه و غرب در ماجرای اوکراین را فراهم کرد. با اوجگیری بحران اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به فدراسیون روسیه، مسکو تحت تحریم­­های غرب قرار گرفت. پس از این حوادث نیروهای روسیه شبه جزیره کریمه را با بهانۀ حمایت از روس تبارهای این منطقه اشغال کردند.

از 26 فوریه، نیروهای روس­گرا به سرعت اقدام به تصرف مواضع راهبردی و زیرساختهای کریمه کردند. به هر حال، این نیروها به سرعت توانستند مکان­های راهبردی در کریمه، از جمله پارلمان این منطقه را به تصرف خود درآورند. در پی این تحولات، پارلمان منطقة خودمختار کریمه با برگزاری جلسه­ای، سقوط دولت این منطقه و تغییر نخست وزیر را اعلام کرد و خواستار برگزاری همه پرسی برای استقلال این منطقه شد که با همکاری مسکو این همه پرسی در مارس 2014 برگزار شد. با مقاومتی که از ناحیۀ گروههای مذکور- با پشتیبانی روسیه – صورت گرفت، این عملیات حاصلی در بر نداشت.

شهردار کییف از ساکنان پایتخت اوکراین خواست شب را در پناهگاهها سپری کنند و اخبار مبنی بر سقوط شهر را باور نکنند. از شب گذشته حملات به کییف شدت بیشتری گرفته است. وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه هیاتهای مذاکره کننده اوکراین-روسیه به محل نشست رسیدهاند، اعلام کرد: هنوز مذاکرات شروع نشده است. وزارت خارجه دانمارک به شبکه الجزیره قطر گفت که در راستای حمایت از اوکراین آسمان دانمارک را به روی هواپیماهای روسیه بسته است.

دیدگاهتان را بنویسید