این یک نقطه عطف تاریخی است

طبق درخواست مصرف کنندگان اروپایی، قرار بود 107.5 میلیون متر مکعب گاز روز یکشنبه به اروپا پمپ شود. اوکراین دارای مرز مشترک با ایران نیست و در محیط منطقه­ای ایران قرار نمی­گیرد؛ لذا بیشتر در پرتو رقابت­ آمریکا و روسیه بر سر اوکراین منافع ایران تحت ﺗﺄثیر قرار می­گیرد. در این پیش نویس آمده است که رهبری روسیه باید بهای گزافی را برای این موضوع بپردازد. بحران اوکراین جدی­ترین تنش در روابط مسکو و غرب بعد از جنگ سرد به شمار می­رود.

دسته دیگر، ساکنان بخش­های غربی اوکراین­اند که بیشتر کاتولیک و طرفدار نزدیکی روابط با غرب می­باشند. در این میان کشورهایی همانند ایران که در روابط میان روسیه و غرب جایگاه مهمی دارند خواه ناخواه تحت ﺗﺄثیر این رقابت­ها قرار میگیرند. اگرچه برخی بحران­ها همانند بحران اوکراین به صورت ناگهانی شعلهور می­شود؛ اما با کنکاوی در دلایل بروز بحران، ریشه­های قبلی آن نمایان می­گردد که بذر بحران اوکراین در انقلاب نارنجیِ سال 2004 پاشیده شد و پس از طی مراحلی به وضعیت کنونی رسید. با این وجود، بحران سال 2014 در اوکراین ابتدا یک ﻣﺴﺄله داخلی بود، اما باتوجه به موقعیت راهبردی این کشور و بازی ژئوپلتیک قدرت­های جهانی، تبدیل به یک چالش بین­المللی شد.

اما منافع کشورهایی که عمده رفتارهای آنها بازخورد بین­المللی دارد تحت ﺗﺄثیر بحران­های دامنهداری مانند اوکراین قرار خواهد گرفت. کشورها میتوانند اهداف دیگری مانند رفاه و حفظ حقوق بشر را پیگیری نمایند، اما پیگیری و ﺗﺄمین این اهداف در صورت حیات و بقا امکان دارد. پنجم، کشورها کنشگران عاقل هستند؛ یعنی آنها قادر به اتخاذ راهبردهای درستی هستند که چشمانداز و امید بقای آنان را بیشینه میسازد. بنابراین، هر کشوری قادر است تا به همسایگانش ضربه و خسارت وارد سازد. وجود این دوگانگی جمعیتی سبب میشود تا هر یک از این دو طیف گرایش به روسیه یا اروپای غربی را برطرفکننده مشکلات خود بدانند؛ به علاوه قرابت جغرافیایی اوکراین با قدرت­های بزرگ این سرزمین را به یکی از مهمترین کانون­های اصطکاک قدرت­ها (به سرکردگی روسیه و آمریکا) تبدیل کرده است.

وزارت امور خارجه چین امروز (یکشنبه) در توییتر از عدم تمایل پکن برای حمایت از تحریم های ضد روسی خبر داده و با اشاره به بیانیه وانگ یی، وزیر امور خارجه چین نوشت: چین از استفاده از تحریم ها برای حل مشکلات حمایت نمی کند و با تحریم های یکجانبهای که مبنایی در قوانین بینالمللی ندارد، مخالف است. الیزابت تراس، وزیر خارجه انگلیس گفت که کشورش از رفتن داوطلبان برای کمک به اوکراین در برابر روسیه حمایت میکند. الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین پس از چند روز نبرد سنگین علیه ارتش روسیه، سربازان خود را تشویق کرد. چون برخلاف تواناییهای نظامی، نیت کشورها که در اذهان تصمیمگیرندگان آنهاست را نمیتوان به صورت تجربی وارسی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید