این یک نقطه عطف تاریخی است

خبرنگار اعزامی الجزیره گزارش داد که نیروهای روسیه بامداد امروز یکشنبه عملیات هلیبرنی در منطقهای بین پایتخت اوکراین و شهر دنیبرو انجام دادهآند. جدایی طلبان در لوگانسک به خطوط دفاعی نیروهای اوکراینی در عمق 52 کیلومتری از زمان آغاز عملیات ها نفوذ کردهاند. ما باید کنار هم بمانیم، هزینههای دفاعی را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم، سپس در امنیت خواهیم بود. فراکسیونهای احزاب دولتی و اتحادیه احزاب متحد مسیحی در آلمان می خواهند علاوه بر تحریمهای بیشتر علیه روسیه و تجهیزات بهتر برای ارتش با توجه به جنگ اوکراین، جنایات جنگی احتمالی روسیه در اوکراین را بررسی کنند.

نیروهای ویژه پلیس فدرال روسیه صدها نفر را در جریان تظاهرات ضد جنگ امروز در سن پترزبورگ بازداشت کردند. به علاوه سوریه نزدیکترین متحد روسیه در میان کشورهای عربی در چهار دهه گذشته از جمله در دوران جنگ سرد است .همچنین یکی از مشتریان پروپاقرص تسلیحات روسی است به طوری که در فاصله سال­های 2007-2014 بیش از چهار میلیارد دلار از این کشور سلاح خریداری کرده است. بر اساس گزارش رسانه ها، واحدهای روسی همچنان در تلاش برای به دست گرفتن کنترل این فرودگاه که یکی از بزرگترین فرودگاه های حومه کی یف است هستند. منظور از منافع ملی در سطح داخلی، آن دست از فاکتورهای درونی است که ممکن است از پدیده­ای خارجی ﺗﺄثیر بپذیرند که شکلگیری الگوی جداییطلبی و منافع اقتصادی ایران از جمله آنها است.

برخی گرایش­های تجزیهطلبانه و گریز از مرکز وجود دارد. ویدئوی منتشر شده در فضای مجازی یک انفجار بزرگ را در شهر «چرکاسی» در مرکز اوکراین که حدود 200 کیلومتر با کییف فاصله دارد، نشان میدهد. الحاق کریمه به روسیه درصورتی که به یک رویه یا الگو تبدیل شود، برای کشورهایی که دارای تنوع قومی و زبانی هستند و به ویژه در مواردی که این تنوع در نقاط مرزی باشد و ادعاهای استقلالطلبی و رفتارهای گریز از مرکز نیز وجود داشته باشد، یک تهدید محسوب می­شود.

برای مثال، به دنبال هدف قرار گرفتن هواپیمای مالزی بر فراز آسمان شرق اوکراین، محمدعلی ایلخانی، سرپرست فرودگاه­های کشور اعلام کرد سقوط هواپیمای مالزی در خاک اکراین موجب شد تا ایکائو به دلیل امنیت مسیرهای هوایی کشور، راه ایران را در پیش گیرد و از ما درخواست کرده­اند تا مسیر هوایی ایران جایگزینی برای پرواز به اروپا و خاور دور شود. روسیه نیز که از جایگاه تنزل یافته خود از یک ابرقدرت به قدرت بزرگ راضی نیست، بازگشت مجدد به عنوان ابرقدرت را هدف استراتژیک بلند مدت خود قرار داده است ولی از آنجایی که این هدف در کوتاه مدت قابل تحصیل نیست بنابراین به دنبال حفظ ساختار فعلی و تلاش برای عدم تنزل از جایگاه خود با استفاده از راهکار واقع بینی تهاجمی در سیاست خارجی است.

دیدگاهتان را بنویسید