امیکرون و خطر عود کرونا؟

سوالاتی مانند کرونای امیکرون چیست و چقدر نگران کننده است؟ تفاوت های واریانت امیکرون در چیست؟ همانطور که امیکرون در حال شیوع در سراسر جهان است، دانشمندان در تلاش هستند تا اطلاعات بیشتری درباره تفاوت سویه امیکرون با سایر سویهها جمعآوری کنند. آفريقاي جنوبي داراي 2،8 ميليون نفر مـتلا به HIV است سهم ايـن تعداد مبـتلا حدود 19 درصد از جمعيت خواهد بـود كـه بيشـترين شيوع در جهـان اسـت . البته مهندس سید محسن صفوی، رئیس هیئت امنای صرفهجویی ارزی در معالجه بیماران، در 30 آذر 1400 بیان کرد که کیتهای تشخیص امیکرون به تعداد کافی در اختیار آزمایشگاهها قرار گرفته است.

نيمي از اين جهش ها در ناحيه اي است كه ويروس كرونا به كمك آن به سلول بدن انسان متصل شده، وارد آن مي شود و باعث عفونت مي شود. اگرچه موارد عفونت مجدد به طور کلی نادر است، اما ویروس به طور طبیعی جهش مییابد، و همیشه این احتمال وجود دارد که انواع جدید این ویروس، متفاوت از آنچه ما انتظار داریم رفتار کنند. وی در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که سه دز واکسن کرونا را تزریق کردهاند هم امکان درگیری با امیکرون دارند، اظهار داشت: مطالعات نشان میدهد که واکسن دز سوم یا شانس ابتلا را به حداقل میرساند یا اگر هم فرد مبتلا شود، نوع خفیفتر سویه امیکرون را میگیرد و احتمال بستری یا مرگ و میر فرد به طور چشمگیری کاهش پیدا میکند.

تنها پـس از گذشت دو روز، WHO توانست مشخصات و وضـعيت سويه” امُيكرون« را به طور قابل توجهي شناسايي كند. حدود 50 تغيير يا بيشتر در پروتئين اسپايك در نوع اوميكرون مشخص شده است كـه دو برابر جهش هاي نوع دلتا است. تصور مي شود اين سويه كه براي اولين بار در بوتسوانا در جنوب آفريقا كشف شد، سريع تـر از سويه دلتا در جهان گسترش پيدا كند. این سویه ابتدا با نام B.1.1.529 نامیده می شد، اما در روز جمعه به دلیل جهش های “نگران کننده” آن و به دلیل “شواهد اولیه حاکی از افزایش خطر ابتلا به عفونت مجدد” توسط سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک سویه نگران کننده (VOC) تعیین شد.

نوع بتا هم که سال گذشته در آفریقای جنوبی شناسایی شد، این احتمال وجود دارد که از فردی آلوده به HIV منشاء گرفته باشد. زدن ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شستن مرتب دست ها، رعایت شیوه نامه های بهداشتی، عدم لمس اجزای صورت و فراهم آوردن تهویه مناسب همگی می توانند در جلوگیری از ابتلا به این بیماری موثر باشند.

دیدگاهتان را بنویسید