امیکرون از واکسنها فرار میکند؟

آیا سویه امیکرون باعث کووید شدید می شود؟ وزیر بهداشت ایران نیز اعلام کرد که تاکنون هیچ موردی از ابتلا به این واریانت جدید در کشور مشاهده نشده است، اما احتمال اینکه موردی از سویه جدید ببینیم بسیار بالاست. نمودار پیشبینی پیک امیکرون بر اساس تجربه اروپا و آمریکاست و به نظر میرسد مدل پیک امیکرون در ایران شبیه کشورهای دیگر باشد. مسوول آزمایشگاه مرجع کشوری کووید ۱۹ انستیتو پاستور ایران افزود: این راهکار برای پیشگیری از همه سویه های قبلی و جدید، پاسخ می دهد و همه باید این موارد را به دقت رعایت کنند.

چرا که همه در قبال خانواده و جامعه مسئول هستند. اثر امیکرون در بدن چیست؟ استراتژی کشورهای جهان در برابر واریانت جدید چیست؟ علائم امیکرون چیست ؟ علائم خفیفی هم دارند. با توجه به شرایطی که هم اکنون در آن قرار داریم، باید دوباره منتظر قرنطینه کامل و منع ترددهای اجتماعی در این کشورها باشیم. متخصصان این موضوع را اعلام کردهاند که همین ویژگی فرار از سیستم ایمنی درباره امیکرون منجر شده تا فرد حتی در فاصله کوتاه پس از بهبودی دوباره کرونا بگیرد.

ایالات متحده آمریکا و کانادا نیز این رویه را در پیش گرفتند، اما میدانیم که چنین راهحلی نمیتواند کاملا جلوی شیوع واریانت جدید را بگیرد. رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از درگیری ۱۱۰ کشور در جهان با سویه امیکرون خبر داد و افزود: تزریق دز سوم می تواند به میزان ۲۵ برابر در پیشگیری از ابتلا به این سویه، موثر باشد. از طرفی از زمان شیوع واریانت امیکرون تا شناسایی رسمی آن زمان زیادی سپری شده و این سویه جدید قطعا در کشورهای دیگر نیز شیوع پیدا کرده است. از طرفی اگر اسپایکها طوری تغییر کرده باشد که ویروس بتواند از ایمنی قبلی ایجاد شده در بدن به دور باشد، زمان بیشتری برای گسترش در بدن دارد.

اما میدانیم که نرخ واکسیناسیون در کشور بوتسوانا تنها ۲۹ درصد و در آفریقای جنوبی تنها ۲۱ درصد است و ایمنی جمعی این دو کشور در سطح بسیار پایینی قرار دارد. تنها گروه کوچکی از دانشمندان تغییرات ژنتیکی “SARS-CoV-۲” را در طول زمان ردیابی خواهند کرد و نگرانیها حداقل تا زمانی که یک ویروس جدید ظاهر شود، به تاریخ خواهد پیوست. با توجه به دادههای بانک اطلاعات GISAID تا کنون ۱۲۴ مورد در آفریقای جنوبی، ۱۹ مورد در بوتسوانا، ۱۲ مورد در هلند، ۶ مورد در استرالیا، ۵ مورد در هنگ کنگ، ۴ مورد در ایتالیا، ۴ مورد در بریتانیا، ۲ مورد در کانادا و در کشورهای آلمان، بلژیک، اسرائیل، اتریش، اسپانیا و جمهوری چک تنها یک مورد ابتلا به کرونا امیکرون گزارش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید