الف: مالک زمین کشت علوفه باشد

در این مقاله درباره پرورش گاو گوشتی ، انتخاب گاوهای گوشتی، پرورش گوساله های نوزاد گوشتی، کیفیت سیلوی علوفه و رشد گاوهای گوشتی، روشهای تولید گوشت گاو با استفاده از علوفه سیلو شده را توضیح می دهد. وی برخی از ویژگی های منحصر به فرد مربوط به شاخصهای پروار این نژاد را رشد اولیۀ سریع ، سهولت پوست کنی بعد از کشتار ، قابلیت برش بسیار مطلوب گوشت لاشه ، گوشت لطیف و بسیار خوش طعم ، سنگین تر و کم چرب تر بودن چشمگیر لاشۀ آنها نسبت به سایر نژادهای اروپایی ، حداقل ضایعات لاشه و تولید بیشتر گوشت قابل فروش ، رشد سریع گوساله های نر دانست که درآمد تکمیلی مهمی را به دامدار هدیه می دهد .

مقدسی برخی از خصوصیات مربوط به توانایی تولید شیر نژاد سیمنتال را اتصالات پستانی قوی ، سرپستانک های برجسته ، میانگین بالای پروتئین و چربی شیر ، مقاومت بالای پستان در مقابل شکاف گرفتگی ، سرعت شیردوشی بسیار خوب ، پستان های مربع شکل بیان کرد . وی تعداد گوساله های متولد شده را 60 راس با میانگین تولید شیر روزانه 25 کیلو گرم بیان کرد . در ابتدای این جلسه سیدی مدیر جهاد کشاورزی داراب با اشاره به مزایای نژاد سمینتال ، تعداد آن را در شهرستان 30 راس و گاو های تلقیح شده را 200 راس اعلام نمود .

این کارشناس خاصیت عادت پذیری بالا در شرایط متنوع محیطی و توانایی بالا در تطبیق پذیری با محیط اطراف را از امتیازاتی دانست که به این نژاد اجازه داده است در سرتاسر جهان گسترده شود . هزینه هر سوزن بین 50 تا 200 هزارتومان است که با توجه به نژاد گاو قیمت ها متفاوت است. میانگین انرژی متابولیسمی آن نیز حدود ۷/۱۰ مگاژول در هر کیلوگرم ماده خشک علوفه است. مشکل دیگری که در مورد گاوهای هلشتاین با آن رو به رو هستیم این است که با فروش گوساله نر پرواری و یا فروش گاوهای ماده حذفی، جبران مالی قابل توجهی نخواهیم داشت.

محصول سالیانه این علوفه بیش از ۱۰ تن ماده خشک در هر هکتار است. به گزارش روابط عمومی مدیریت شعب بانک کشاورزی دراستان هرمزگان ، این طرح با صرف هزینه ای بیش از 80 میلیارد ریال به بهره برداری رسید که 50 میلیارد ریال آن درقالب تسهیلات این بانک و از محل اعتبار توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری ، 10 میلیارد ریال از محل اعتبار مکانیزاسیون کشاورزی و 20 میلیارد ریال از اعتبار منابع داخلی بانک کشاورزی پرداخت شد. حتما توجه داشته باشید که دمای محیط بالاتر از ۲۵ درجه سانتی گراد باشد زیرا گوساله توانایی تحمل محیط سرد را ندارد .

دیدگاهتان را بنویسید