ابطال رای کلیات طرح صیانت توسط معاونت قوانین مجلس

به گزارش «فرهیختگان»، جلال رشیدی کوچی نماینده مجلس در توییتی از ابطال مصوبه کمیسیون مشترک درباره کلیات طرح موسوم به صیانت خبر داد و گفت این رای گیری از لحاظ قانونی دارای ایراد است و قابل پذیرش نیست. به گزارش الفباخبر ، اعضای کمیسیون طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در جلسه امروز کمیسیون با ۱۸ رای موافق کلیات این طرح را به تصویب رساندند. پس از اینکه کلیات طرح صیانت در یک جلسه ناگهانی تصویب شد، نگرانیها درباره اجرا و آینده این طرح افزایش یافت تا اینکه دیشب خبر آمد این رای گیری ابطال شده. از همان ابتدای مطرح شدن این طرح انتقادات زیادی به آن وارد شد از جمله این که این طرح باعث محدودیت در کسب و کار در فضای مجازی و نقض حقوق شهروندی و حریم خصوصی میشود اما هر بار مدافعان آن اعلام می کردند که طرح تغییر کرده است.

قطعا نیت تدوینکنندگان طرح چنین نبوده اما تصویب این طرح در شرایط فعلی چنین پیامدی خواهد داشت. حال که نتوانستید جلسه کمیسیون را با غیبت تعطیل کنید از راه دیگری وارد شدهاید اما به نتیجه نخواهید رسید. همین موضوع ما را بس است تا نگرانی بیش از اندازه ای برای روشن شدن حد و حدود تصویب وظایف کمیسیون تنظیم مقررات قانون حمایت از کاربران وجود داشته باشد چرا که پس از تصویب طرح، دیگر نمیتوان این اختیارات را عوض کرد یا به چیز دیگری مبدل ساخت.

پس از صحبتهای وی «رضا تقیپور»، رئیس کمیسیون مشترک با تذکری شفاهی و در رابطه با وقفه پیشآمده برای برگزاری جلسههای طرح صیانت بیان کرد: «متاسفم از اینکه برخی از همکارانم به وظایف خود عمل نکرده و به حق و حقوق نمایندگی آشنا نیستند. سرعت اینترنت بینالملل در روزهای آینده مشخص خواهد کرد که طرح چقدر در عمل باطل شده. «غلامرضا نوری»، عضو کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت در صحن علنی مجلس نسبت به برگزاری جلسه کمسیون مشترک طرح صیانت در اثنی بررسی لایحه بودجه 1401 اعتراض کرد. مرصاد نیوز: کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی کلیات طرح صیانت را به تصویب رساندند.

در پی افزایش انتقادها از مشخص نبودن طرح و شفاف نبودن روند بررسی آن رئیس مجلس تأکید کرد: جلسات کمیسیون مشترک باید علنی برگزار شود. به دنبال آن معاونت قوانین مجلس در نامهای به رئیس کمیسیون ویژه طرح حمایت از حقوق کاربران، رایگیری کمیسیون ویژه و تصویب کلیات طرح صیانت را غیرقانونی دانست. روح الله رشیدی، عضو شورای اسلامی شهر تبریز هم در ادامه افزود: اینکه کمیسیون صیانت از سلامت اداری تشکیل مییابد، دلیل آن چیست؟ نائب رییس شورای اسلامی شهر تبریز گفت: این طرح در راستای افزایش بعد نظارتی شورا است. با توجه به اینکه نسخه های متعددی از این طرح در رسانه ها مطرح شده، برای ما بفرمایید، چیزی که امروز به تصویب رسیده کدام نسخه است؟

دیدگاهتان را بنویسید